Koniec na początku [Rozwiązany język #4] Radosław Więcławek OP o Pieśni Zachariasza
W tym odcinku serii Rozwiązany język Radosław Więcławek OP zachęca nas do przyjrzenia się temu, co dzieje się, gdy koniec staje się początkiem. Wprowadza nas również w „słowo”, które dotyczy końca, ale odnosi się do początku.
Εὐλογητὸς κύριος ὁ θεὸς τοῦ Ἰσραήλ to początek hymnu i tekst adekwatny do hymnu, który wyraża cześć dla Boga, któremu jest poświęcony, ale to też coś więcej. Otwiera ten hymn, ale zamyka 3 psalmy 41, 72, 106 w ich greckiej wersji LXX, czyli starożytnego przekładu Starego Testamentu z języka hebrajskiego.
O. Radosław wyjaśnia, co wieńczyło teksty tych psalmów, stając się punktem początkowym. To bowiem, co w starym przymierzu było punktem dojścia, dla nowego jest punktem wyjścia. Wszystko, co zapowiadał Stary Testament, o co modlili się przodkowie Zachariasza, znajduje odpowiedź w treści tego psalmu, osobie Jezusa i Jana.
Psalmy kończyły się oddaniem chwały w nadziei na to, że Bóg zainterweniuje. A czy Ty ufasz bezgranicznie Bogu?
W cyklu Rozwiązany język o. Radosław Więcławek OP zachęca do przyglądania się tekstowi, który wydał rozwiązany język Zachariasza, który w Ewangelii Łukasza najpierw nie chciał uwierzyć Bogu w to, co mu bezpośrednio obiecywał, a potem wydał z siebie pieśń utkaną z odniesień do obietnic Starego Testamentu, które Bóg realizował na jego oczach.